Rzęśnica ( do 1945 Hornskrug )
Wieś znajdowała się między Goleniowem ,a Szczecinem przy dzisiejszej drodze krajowej S-3 ,przy skręcie na Szczecin Dąbie.
Najstarsze informacje pochodzą z XVIII wieku i mówią o istnieniu wsi z dwoma budynkami mieszkalnymi i karczmą oraz 225 morgami ziemi ornej. W 1767 roku dzierżawił to człowiek o nazwisku Busse. Na przestrzeni lat wieś się rozrastała. W latach 30-tych XX wieku wieś podupadła, a całkowita zagłada nastąpiła w czasie walk marcowych 1945 roku. We wsi nie było ani kościoła, ani szkoły - najbliższe znajdowały się w Arnimswalde (Załom).Po lewej stronie drogi do Szczecin Dąbia znajdował się cmentarz ewangelicki.
Fot. Cmentarz w Rzęśnicy -stan grudzień 2013, fot.Wojciech Janda
Wioska do 1939 roku należała do powiatu Randow ,a od 1939 roku do powiatu nowogardzkiego ( niem.Landkreis Naugard) .
Fot. Rok 1937
Pod koniec II wojny światowej w okolicach jak i samej wsi toczono ciężkie walki. Wioska znalazła się na linii frontu ,jako ważny punkt obrony przyczółka Altdamm ( Dąbie) . Po drugiej stronie dzisiejszej autostrady znajdują się linie okopów zarówno wojsk niemieckich ,jak i wojsk radzieckich. Takie same linie okopów znajdują się tuż za cmentarzem w Rzęśnicy. W wyniku tych walk wioska została całkowicie zniszczona ,a to co z niej ocalało zostało rozebrane.
Mapa sytuacyjna walk w okolicach Szczecin Dąbia
W okresie II wojny światowej ,na południe od wsi Niemcy zbudowali bazę radarową ,której nadali kryptonim „Stieglitz”. Stacjonowała tutaj 30 ciężka kompania radarowa I kategorii wykrywania, obejmująca swoim zasięgiem kontroli powietrznej cały obszar Szczecina wschodniego, Zakłady Silników Lotniczych w Załomiu oraz lotnisko pod Stargardem. W pobliskiej miejscowości Oberhof znajdował się sztab 4 batalionu do którego należała 30 kompania. Do dziś na tym terenie widoczne są ślady bytności owej kompani. Pozostała jedna podstawa od FuMG 65 Wurzburg Riese ,a niedaleko znajduje się druga taka sama ,niestety wysadzona.
Fot. Podstawa od radaru typu FuMG 65 Wurzburg Riese ,fot.Wojciech Janda
Na wschód od owej całej podstawy znajdują się fundamenty od radaru typu FuMG 401 Freya. W lesie w miejscu gdzie stacjonowała jednostka widoczne są wały ziemne osłaniające stanowiska oraz transzeje dobiegowe.
Widoczne wały ziemne i zarysy wychodzacych transzeji, fot.Wojciech Janda
W okolicach wsi przebiega autostrada ,która miała prowadzić z Berlina do Królewca. W 1937 roku oddano do użytku odcinek od węzła Kołbaskowo do węzła Rzęśnica. W pobliżu węzła znajdował się obóz RAB ,w którym zamieszkiwali więźniowie wykorzystywani przy budowie tzw.”berlinki”.
Zdjecie lotnicze wykonane 23.06.1943 roku ,na którym widoczny jest w/w obóz
Nazwa Rzęśnica jest dziś stosowana dla nazwania węzła drogowego S3 z DW142, na śladzie Berlinki. Na wschód od węzła, na DW142, zlokalizowano drogowy odcinek lotniskowy "Kliniska" o długości 2000 metrów.
Skrzyżowanie w kierunku Dąbia -lata 50-te
Zjazd na Dąbie -rok 1975
Obecnie na terenie dawnej wsi rośnie młody las, a gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć ślady dawnej zabudowy.
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
1814 – 33 mieszkańców
1905 – 108 mieszkańców
1925 – 125 mieszkańców
Mapa Rzęśnicy z 1917 roku
Źródło: www.berlinka.pcp.pl,www.ostpommern.de,wikipedia,własne
Autor: Wojciech Janda
Komentarze
Czy mają Państwo powyższą fotografię lotniczą "z autostradą" datowaną na 23.06,1943 r W LEPSZEJ JAKOŚCI ?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.