Drukuj

Tarnówko ( do 1945 Lüttkenhagen )

 Wieś jest położona przy drodze prowadzącej na Stargard, nad rzeką Wisełką, na Równinie Nowogardzkiej, w niewielkiej dolinie otoczonej przez wzgórza - drumliny. Istnieje także Gajówka o tej samej nazwie, która posiada osobny status niż wieś. Tarnówko Gajówka leży nieco bardziej na północ niż osada.

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu kultury lateńskiej. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne. Pierwsza nowożytna wzmianka o wsi pochodzi z wieku XV. Tarnówko zostało założone na planie ulicówki, jako własność rodu von Petersdorf .W połowie XVIII  wieku wieś została zastawiona, ale w roku 1763 została wykupiona przez Fryderyka von Petersdorf i została w rękach rodziny do 1928 roku.  W 1784 roku znajdowały się tutaj 2 folwarki , ,młyn wodny na Wisełką, 8 gospodarstw ( w tym 4 pełnorolne ) oraz 22 domy mieszkalne. Na północnym skraju wsi umieszczona była krochmalnia (Starkefabrik), ulokowana na miejscu dawnego młyna – obiekt ten należał do właściciela majątku. W czasie II wojny światowej została prawie całkowicie zniszczona. Pozostały jedynie ruiny kościoła oraz zabytkowy dwór z folwarkiem.

Zabytkowy dwór, położony obok drogi do Tarnowa, został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Jest to budynek murowany z elementami ryglowymi, założony na planie prostokąta. Ciekawe rozwiązania architektoniczne prezentują gzymsy oraz opaski wokół okien. Obecnie budynek został sprzedany i jest remontowany. Jedynie część południowo-zachodnia została przebudowana. Obok dworu znajdują się zaniedbane budynki gospodarcze (dawny folwark) oraz ogród i sad. Do domu prowadzi aleja kasztanowa, gdzieniegdzie ruiny dawnych cokołów parkanu oraz bramy wjazdowej. Drugim zabytkiem jest kościół z XV w. Obecnie pozostała tu jedynie kamienno-ceglana trójkondygnacyjna wieża, zwieńczona XIX-wieczną drewnianą nadbudówką oraz niewielkie fragmenty fundamentów kościoła. Na podwyższonym terenie okalającym znajdują się również stare nagrobki i krzyże żeliwne, świadczące o istnieniu w tym miejscu ewangelickiego cmentarza.

                                                                                      Zdjęcie z roku 1947 - udostępnione dzięki Fotomemoria 

                                                                                                   Ruiny kościoła,fot.Wojciech Janda

 

Mapa udostępniona dzięki Panu Carsten Ahrent-Kratz

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1905 - 166 mieszkańców

1925 – 115 mieszkańców

2000 – 110 mieszkańców

        Mapa Tarnówka z 1922 roku

Źródło: wikipedia,własne

Autor: Wojciech Janda

Komentarze   

 
0 #2 RE: Tarnówko ( do 1945 Lüttkenhagen )Kugel 2015-05-25 19:12
Jeśli znacie Państwo jakieś ciekawe informacje dotyczące zamieszczonych przez nas miejscowości ( i nie tylko ) . Jeżeli wiecie coś , czego nie wiemy , a zechcielibyście podzielić się posiadaną wiedzą , starymi fotografiami , mapami , dokumentami etc. - zachęcam do współpracy . Spróbujmy wspólnie stworzyć niepowtarzalną i oryginalną bazę wiedzy o naszej najbliższej okolicy. Tylko dzięki współpracy mamy szanse na zebranie tego wszystkiego co ciekawe , nieznane , warte uwagi .
Zapraszamy ! Uratujmy to co nie zapisane , zasłyszane , przekazywane przez dziadków. Historia , zwłaszcza ta "niepisana" tak łatwo się zaciera....
Wszystkie materiały , artykuły nadesłane przez Państwa na e-pocztę Naszego biura , za zgodą autorów opublikujemy na naszej stronie opatrzone podpisem ich twórców .
Pozdrawiam.
Krzysztof Kołtun
Cytować
 
 
0 #1 KOŚCIÓŁkarol mały 2015-01-14 18:05
:szkoda ze kościoła nie można odbudować :sad:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Statystyki

Dziś72
Wczoraj103
Bieżący tydzień714
Bieżący miesiąc175
Ogólnie181200

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: