Tarnówko ( do 1945 Lüttkenhagen )
Wieś jest położona przy drodze prowadzącej na Stargard, nad rzeką Wisełką, na Równinie Nowogardzkiej, w niewielkiej dolinie otoczonej przez wzgórza - drumliny. Istnieje także Gajówka o tej samej nazwie, która posiada osobny status niż wieś. Tarnówko Gajówka leży nieco bardziej na północ niż osada.
Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu kultury lateńskiej. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne. Pierwsza nowożytna wzmianka o wsi pochodzi z wieku XV. Tarnówko zostało założone na planie ulicówki, jako własność rodu von Petersdorf .W połowie XVIII wieku wieś została zastawiona, ale w roku 1763 została wykupiona przez Fryderyka von Petersdorf i została w rękach rodziny do 1928 roku. W 1784 roku znajdowały się tutaj 2 folwarki , ,młyn wodny na Wisełką, 8 gospodarstw ( w tym 4 pełnorolne ) oraz 22 domy mieszkalne. Na północnym skraju wsi umieszczona była krochmalnia (Starkefabrik), ulokowana na miejscu dawnego młyna – obiekt ten należał do właściciela majątku. W czasie II wojny światowej została prawie całkowicie zniszczona. Pozostały jedynie ruiny kościoła oraz zabytkowy dwór z folwarkiem.
Zabytkowy dwór, położony obok drogi do Tarnowa, został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Jest to budynek murowany z elementami ryglowymi, założony na planie prostokąta. Ciekawe rozwiązania architektoniczne prezentują gzymsy oraz opaski wokół okien. Obecnie budynek został sprzedany i jest remontowany. Jedynie część południowo-zachodnia została przebudowana. Obok dworu znajdują się zaniedbane budynki gospodarcze (dawny folwark) oraz ogród i sad. Do domu prowadzi aleja kasztanowa, gdzieniegdzie ruiny dawnych cokołów parkanu oraz bramy wjazdowej. Drugim zabytkiem jest kościół z XV w. Obecnie pozostała tu jedynie kamienno-ceglana trójkondygnacyjna wieża, zwieńczona XIX-wieczną drewnianą nadbudówką oraz niewielkie fragmenty fundamentów kościoła. Na podwyższonym terenie okalającym znajdują się również stare nagrobki i krzyże żeliwne, świadczące o istnieniu w tym miejscu ewangelickiego cmentarza.
Zdjęcie z roku 1947 - udostępnione dzięki Fotomemoria
Ruiny kościoła,fot.Wojciech Janda
Mapa udostępniona dzięki Panu Carsten Ahrent-Kratz
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
1905 - 166 mieszkańców
1925 – 115 mieszkańców
2000 – 110 mieszkańców
Mapa Tarnówka z 1922 roku
Źródło: wikipedia,własne
Autor: Wojciech Janda
Komentarze
Zapraszamy ! Uratujmy to co nie zapisane , zasłyszane , przekazywane przez dziadków. Historia , zwłaszcza ta "niepisana" tak łatwo się zaciera....
Wszystkie materiały , artykuły nadesłane przez Państwa na e-pocztę Naszego biura , za zgodą autorów opublikujemy na naszej stronie opatrzone podpisem ich twórców .
Pozdrawiam.
Krzysztof Kołtun
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.