Stawno (do 1945 Stevenhagen)
Wieś jest położona , przy drodze prowadzącej z Goleniowa do Klinisk jadąc w kierunku Stargardu Szczecińskiego.
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie wsi sięgają neolitu. Znaleziska archeologiczne pozwalają przypuszczać, że istniała tutaj osada kultury ceramiki sznurowej. Późniejsze znaleziska, m.in. cmentarzyska popielnicowe, świadczą o istnieniu tutaj osady kultury łużyckiej.
Stawno zostaje założone w wieku XVIII, na wykarczowanych byłych terenach leśnych. Założycielem był Urząd Domenalny w Stargardzie Szczecińskim. Wieś została założona na planie ulicówki.
W 1884 r. wybudowano kościół (dzisiaj jest p.w. Opieki św. Józefa), który. We wsi znajdował się także nieistniejący dziś młyn wodny oraz pochodząca z końca XIX wieku remiza.
Głównym zabytkiem jest kościół pw. Opieki św. Józefa, zbudowany w roku 1884. Został on zbudowany na planie prostokąta, z wieżą i prezbiterium, z kamienia ciosanego (korups) i cegły. Kościół posiada ozdobne portale, gzymsy i ostrołukowe okna. Dach jest dwuspadzisty, a hełm wieży ośmioboczny. Zabytek zbudowany w stylu neogotyckim.
fot.autor-lipiec 2013
W pobliżu kościoła znajdował się cmentarz. Przy kościele znajduje się pomnik upamiętniający byłych mieszkańców Stawna , którzy zginęli na frontach I wojny światowej .
Fot.Autor
Obecna zabudowa wsi pochodzi głównie z przełomu XIX i XX wieku. Do zabytków należą ryglowe i murowane domy mieszkalne, w tym budynek dawnej szkoły, czynnej do lat 90. XX wieku.
Po 1945 r. wieś przejściowo nazywała się Stawiska, a później Stawno.
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
1872 – 185 mieszkańców
1925 – 172 mieszkańców
2000 – 112 mieszkańców
Mapa Stawna przed 1945 rokiem
Źródło: wikipedia,www.odyssey.pl,własne
Autor: Wojciech Janda