Czarna Łąka ( do 1945 Bergland)
Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.
Czarna Łąka powstała z połączenia wsi Wilhelmsfelde z wsią Bergland (Bystra). Tę drugą wzmiankowano już w XIV wieku, kiedy istniał tutaj folwark książęcy podarowany miastu Szczecin. W roku 1750 niejaki von Sydow, otrzymawszy te tereny od Fryderyka II, założył tutaj wieś, osiedlając Holendrów, powstaje wieś ulicówka. Mieszkańcy trudnili się głównie połowem ryb w jeziorze Dąbie.W 1784 roku obok folwarku znajdował się tutaj młyn, leśniczówka, kościół, szkoła, cmentarz i przystań rybacka i 7 zagród. Podczas II wojny światowej Bystra została prawie całkowicie zniszczona. Zniknął kościół, młyn i inne ważne budynki, resztki zagród zostały włączone do Czarnej Łąki.
fot . Zdjecie z kolekcji Doriana Wintera
Zabudowa wsi pochodzi w większości z lat 30. XX wieku (domy ceglane) oraz z okresu polskiego. Wieś, niegdyś rybacka, stopniowo zmieniła swój charakter na rolniczo-wypoczynkowy. Jedyną atrakcją położonej wśród łąk i pastwisk miejscowości jest jezioro Dąbie. W Czarnej Łące znajduje się plaża, ośrodek wypoczynkowy i wiele prywatnych domków letniskowych nad brzegiem jeziora. Wieś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina oraz Goleniowa. Wieś znajduje się także na obszarze podmiejskim Szczecina, który może być w przyszłości dużo gęściej zaludniony.
Po II wojnie światowej Czarna Łąka nosiła przejściowo nazwę Stefanowo. Obecną nazwę wprowadzono urzędowo 9 grudnia 1947 roku.
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
1915- 290 mieszkańców
2009- 230 mieszkańców
Mapa Czarnej Łąki przed 1945
Widokówka z okresu przedwojennego-plaża w Czarnej Łące
Plaża w Czarnej Łące obecnie-fot.Mariusz Deremacki
Źródło: wikpedia.pl,gemeinde.kreis-randow.de,www.rugenwalde.de
Sporządził: Wojciech Janda
Komentarze
W czarnej łące znajdowały się dwa młyny, widać je dokładnie na mapie z 1889 roku.
Można by też tutaj oraz do innych (też tych już nieistniejących ) miejscowości wstawić mapy.
Wystawiam linkt do strony z danymi mapami:
http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=pt&locsys=1&uni=-744402&box=0.0001&hideempty=on
Aktualnie wioska się bardzo rozrosła, jednak porównując do siebie mapy z końca XIX wieku do map Google z 2003 roku widać że conajmniej 8 budynków pozostało z tamtego okresu.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.