Burowo ( do 1945 Burow)
Wieś leży ok. 12 km na wschód od Goleniowa, na pagórkowatej Równinie Nowogardzkiej, w okolicy rzeki Gowienicy, która bierze swoje źródła w okolicznej dolinie torfowej, ok. 3 km na północ od Mostów.
Występują tutaj wzgórza morenowe (drumliny), torfowa dolina Gowienicy, przez którą prowadzi droga, w stronę Maciejewa i Mostów. Znajdują się również lasy wschodnich rubieży Puszczy Goleniowskiej zdominowane drzewostanowo przez sosnę i buk. Są to tereny pagórkowate o wysokościach bezwzględnych do 62 m n.p.m. (wzgórze na wschód od wsi).
Burowo-lipiec 2013,fot.autor
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie wsi pochodzą z neolitu. Znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie tutaj osady kultury ceramiki sznurowej. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z wieku XIV. Od założenia do końca XVIII stulecia wieś pozostawała pod władzą znanej w okolicy rodziny von Flemming, której jedną z siedzib był pałac w Mostach.W owym czasie liczyła 6 dużych i 4 średnie gospodarstwa. We wsi znajdował się młyn i tartak. W XIX wieku Burowo zostało przejęte przez ród von Petersdorf. Do Burowa należał również młyn Burówko z 2 domami oraz majątek rycerski z 4 domami. W samej wsi znajdował się kościół, folwark, młyn, cmentarz, cztery duże gospodarstwa.
Widoczny zarys kościoła.fot.autor
Pozostałości cmentarza,fot.autor
Kościół usytuowany był w centrum wsi, pośrodku prostokątnej w planie parceli, pełniącej również funkcję cmentarza. Po cmentarzu zostały tylko nagrobki. Ocalał również duży krzyż upamiętniający poległych w okresie I wojny światowej ( 1914-1918) mieszkańców wsi: Burow( Burowo)-Kahlbruch(Kolonia Przypólsko)-Franzfeide(Przypólsko).
fot. Zdjęcie nieistniejącego kościoła w Burowie rok 1947,foto zakupione na www.fotomemoria.pl
Po II wojnie światowej regularna owalnica przybrała nieregularny kształt, kościół zniszczono w latach 50. XX wieku, zburzono również tartak i młyn.
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
1870 - 263 mieszkańców
1920 - 244 mieszkańców
Mapa z przed 1945 roku
Źródło: www.wikipedia.pl,www.architektura.pomorze.pl
Sporządził i zdjęcia: Wojciech Janda