Zielonczyn ( do 1945 Graseberg )
Wieś została założona w 1787 roku po wyrębie lasu. Wtedy zbudowano pierwsze zagrody.
Pierwotnie była to niewielka (krótka) rzędówka, rozlokowana po wschodniej stronie drogi, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i wzgórza.
W 1870 zamieszkiwało tutaj ok. 118 mieszkańców.
Zabudowa luźna, mało i średniorolna, złożona z 2 lub 3-budynkowych zagród. Przez wieś przebiegał główny trakt komunikacyjny ze Stepnicy do Wolina.
Na południowym skraju wsi, u podnóża góry, założony był niewielki cmentarz.
Tyle po nim zostało...
fot.Lidia Kołtun
W 1933 r. we wsi znajdował się stary, XVIII-wieczny budynek nadleśnictwa, który przetrwał aż do XX wieku.
W latach 20. XX wieku zbudowano kolonię w zachodniej części wsi.
Obecnie wieś ma charakter ulicówki. Z dawnego porządku architektonicznego zachowała się jedynie kolonia, która znajduje się przy drodze gruntowej w zachodniej części Zielonczyna. Budynki pochodzą w większości z okresu kolonizacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to dwubudynkowe zagrody złożone z chałupy i budynku gospodarczego, bez wartości zabytkowej. We wsi znajduje się również leśniczówka oraz niewielkie, zarastające jeziorko o tej samej nazwie. Okolica to tereny leśne, porośnięte w większości borem sosnowym oraz, nieco bardziej na zachód, bagna i tereny łąkowe Doliny Dolnej Odry.
Na starej mapie Pomorza sporządzonej przez Lubinusa widoczna jest wieża obserwacyjna,która prawdopodobnie pochodziła jeszcze z okresu średniowiecza.
Jeszcze w latach 90. XX wieku na Górze Zielonczyn stała drewniana poniemiecka wieża widokowa wznosząca się ponad szczyty drzew, jednak ze względu na zły stan techniczny została ona rozebrana.
W kwietniu 2010 oddana została do użytku wieża widokowa zlokalizowana na szczycie, położonego na południowy-wschód od wsi, czterdziestometrowego wzniesienia zwanego Górą Zielonczyn lub Górą z wieżą. Wieża o wysokości 42,5 m,która posiada dwa poziomy obserwacyjne. Poziom niższy ,położony na wysokości 34,3 m, udostępniany jest dla turystów. Na wyższym poziomie znajduje się punkt obserwacji przeciwpożarowej Nadleśnictwa Goleniów.
fot.Widok z wieży
Na szczyt wiedzie 180 stalowych stopni.
Autor:Lidia Kołtun