Drukuj

Żarnowo ( do 1945 Alt Sarnow )

    

Wieś jest   położona przy drodze Stepnica -Wolin na terenie podmokłym i porośniętym łąkami.

 Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1280 roku. Została założona w średniowieczu.

     W 1394 roku książę Bogusław VIII  potwierdził akt sprzedaży połowy Żarnowa oraz 2/3 wsi Łąka przez Ludeke von Massow zakonnikom z Wolina . W 1469 roku część wsi przejęła rodzina von Zastrow.Po reformacji większa część wsi przeszła na własność państwa (domeny), zaś reszta pozostawała w rękach szlachty (von Zastrow i von Fleming).Wg. XIX-wiecznych przekazów kartograficznych wieś rozwinęła się w kierunku południowym (przy drodze do Stepnicy), przybierając formę wielodrożnicy. Główny układ przestrzenny zachowywał pierwotne założenie owalnicowe, z centralnie posadowionym kościołem i już zatartą drogą obiegającą wsie. Zabudowa w tej części wsi zwarta, rozlokowana po obu stronach drogi, typologicznie zróżnicowana, odzwierciedlająca historycznie ukształtowane podziały własnościowe.

W XIX wieku zbudowano tutaj nowy kościół, wieś rozrastała się, stając się z czasem  wielodrożnicą.Od zachoduŻarnowo graniczyło z kolonią Laszczka(niem.Laasche), która została włączona do wsi po roku  1945. 

     We wsi znajdowały się zagrody rolnicze i nierolnicze. Po wschodniej stronie drogi ulokowany był wiatrak W południowej części wsi znajduje się duży,regularny,czworoboczny cmentarz z krzyżowym układem alei lipowo - klonowych oraz elementami historycznej nekropolii ( z fragmentami nagrobków ewangelickich ). Teren cmentarza został poszerzony o współczesną nekropolię, założoną w 1958 r. Obecnie nadal użytkowany.

          fot.Lidia Kołtun

W trakcie  II wojny światowej wieś nie ucierpiała. Ostatecznie miejscowość została zajęta  w 1945  przez  armię czerwoną  i została przekazana administracji  polskiej.

     Obecnie wieś ma formę nieregularną . Zabudowa jest bardzo zróżnicowana. Najstarsze budynki pochodzą z połowy XIX wieku (murowane). Do zabytków należy kilka domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku oraz ryglowe zabudowania gospodarcze. Pośrodku wsi znajduje się murowany   kościół parafialny z połowy XIX wieku.

                                      fot.:Lidia Kołtun

      Obok świątyni, otoczonej ceglanym murem, znajduje się wysadzony dębami plac, na którym znajduje się obelisk ku czci ofiar I wojny światowej – mieszkańców Żarnowa.W 2014 roku pomnik został przeniesiony na cmentarz komunalny.

                                                  fot.Wojciech Janda -rok 2017

                                    fot.Lidia Kołtun

Uczmy następne pokolenia poszanowania historii,

kształtujmy ducha patriotyzmu,

szanujmy pomniki ku czci poległych,

nie zapominajmy.....

    Dzieci w  Żarnowie od najmłodszych lat  mają już kontakt z historią, zapewniły im to 'władze' wsi stawiając wokół pomnika plac zabaw....może pomnik miał służyć za ściankę wspinaczkową.........

Źródło: wikipedia,własne

 Autor:Lidia Kołtun

Dodaj komentarz


Statystyki

Dziś70
Wczoraj103
Bieżący tydzień712
Bieżący miesiąc173
Ogólnie181198

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: