Żarnówko ( do 1945 Neu Sarnow )
Wieś sołecka na skraju Równiny Goleniowskiej.
Wieś została założona w roku 1777 jako kolonia olęderska i od początku stanowiła część pruskiej domeny królewskiej. W 1870 r. wieś liczyła 53 mieszkańców, a w 1928 r. - 151 mieszkańców, co wiązało się prawdopodobnie z poszerzeniem okręgu wiejskiego o osadę Glinki i Podbrzezie.
fot.Szkoła z Żarnówku -1909 rok
Pierwotnie wieś została założona na kształcie regularnej rzędówki, następnie zmieniła swój układ na dwie rzędówki. Jedną zwartą z folwarkiem i drugą luźniejszą. W latach 20. XX wieku przy drodze zbudowano kolonię rolniczą. W 1928 roku wieś liczyła ok. 150 mieszkańców.
Obecnie wieś o całkowicie innym układzie przestrzennym. Rzędówka północna z folwarkiem została zburzona. Teren po starej wsi został zakupiony i ogrodzony przez prywatnego właściciela. Po starej szkole, przylegającym do niej parku nie pozostał nawet ślad. Niemym świadkiem historii pozostał stary dąb i cis znajdujący się kiedyś na terenie szkoły.
fot.Lidia Kołtun
Żarnówko ma charakter dwóch ulicówek nieregularnych o luźnej zabudowie. Znajdują się tutaj kilkubudynkowe zagrody rolnicze i leśne, głównie z początków XX wieku. Również w części wschodniej znajdują się budynki pochodzące z tego okresu. Do rejestru wpisane są też dwie ryglowe stodoły z przełomu XIX i XX wieku.
Obiekty chronione:
Domy mieszkalne nr 1,2,5, 24 pocz. XX w
Stodoły nr 5,22 rok 1911 i k. XIX w
Autor:Lidia Kołtun