Drukuj

Świętowice ( do 1945 Schwantefitz )

 Wieś położona jest przy drodze między Gąsierzynem a Kopicami ,nad Zalewem Szczecińskim przy wyspie Chełminek, bezpośrednio przy plaży.

Świętowice są najstarszą na tym terenie wsią pochodzenia słowiańskiego.

Pochodzenie nazwy nie jest znane. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od imienia wysoko postawionego w hierarchii Boga Słowian, zamieszkujących pomiędzy Łabą a Odrą- SWANTE WIT, co znaczy ŚWIĘTE ŚWIATŁO.

 Nazwę Świętowice ,zastępując poprzednią niemiecką nazwę Schwantefitz , wprowadzono urzędowo Rozporządzeniem Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 lipca 1947 r. co jest odnotowane w Monitorze Polskim z roku 1947 w numerze 111,pozycja 719 na stronie 12-ej.

 

W okresie II wojny światowej wieś została mocno zniszczona.

W marcu 1945 roku trwała ewakuacja wyposażenia zakładów przemysłowych mieszczących się w Szczecinie. By ją przerwać lub znacznie ograniczyć, w rejonie Kopic, Świętowic i Gąsierzyna ulokowano kilka baterii dział przeciwpancernych kalibru 76 mm, należących do I Praskiego Pułku Piechoty

Statki ostrzeliwane przez polskie baterie często tonęły lub doznawały ciężkich uszkodzeń. Razem potwierdzono zatopienie kilkunastu statków i barek motorowych. Wzajemny ostrzał doprowadził o ogromnych zniszczeń wsi, łącznie z jej spaleniem. To tłumaczy pochodzenie drugiej nazwy jaka wtedy się pojawiła -Spalona Wieś.

Seria pojedynków ogniowych pomiędzy artylerią lądową, a okrętami nie przyniosła większych efektów oprócz spalenia domu pastora w Świętowicach. Przy okazji spłonął bogaty i cenny księgozbiór starodruków gromadzonych przez kilka pokoleń pastorów.

Brak dokładnych informacji na temat zniszczeń jakie przyniosła II wojna światowa. Ostatecznie miejscowość została zajęta w 1945r przez Armię Czerwoną i została przekazana administracji polskiej.

 

Obecnie znajduje się tam kilka domków letniskowych. Okoliczne tereny objęte są ochroną w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża. Znajdują się tam cenne przyrodniczo łąki i podmokłe lasy. Świętowice nie są stale zamieszkane, a miejsce ma charakter wypoczynkowy.

Świadectwem istnienia wsi są stare niemieckie mapy, na których miejscowość jest naniesiona. W miejscu gdzie kiedyś stały budynki do chwili obecnej z ziemi wystają szczątki domostw.

       fot.Lidia Kołtun

 

źródło:wikipedia,własne

Autor:Lidia Kołtun

Dodaj komentarz


Statystyki

Dziś78
Wczoraj124
Bieżący tydzień663
Bieżący miesiąc454
Ogólnie136250

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.