Czarnogłowy ( do 1945 Zarnglaff )
Wieś leży przy drodze z Łożnicy do Moracza.
Na pierwszą wzmiankę można trafić około 1380 roku. W epoce kredy wytworzyły się na tych terenach pokłady wapieni. Zaczęto je eksploatować i wypalać w 1759 roku. Zarnglaff od 1870 roku są już opisywane jako spora wieś.
Budynek szkoły,fot Wojciech Janda
Brak jakichkolwiek danych dotyczacych historii wsi, poza informacją dotyczącą kopalni wapna.
Kopalnia powstała w 1902 roku, założona przez spółkę "Pommersche Kalksteinwerke Gmbh". Zakład ten w krótkim czasie stał się największym ówcześnie w Niemczech producentem kamienia wapiennego. Na potrzeby tak szybko rozwijającej się firmy zbudowano tory kolei wąskotorowej. Z Czarnogłów urobek był wywożony do Rokity i dalej w kraju. W 1921 roku jako pierwsza w Europie działała tu 85-tonowa koparko-ładowarka.
W okresie II wojny światowej kopalnia nie przestała pracować. W tym okresie sprowadzono tu więźniow z krajów okupowanych. Robotnikami byli : Polacy,Rosjanie, Francuzi. W tym okresie w zakładzie znajduje się wojskowa ochrona oraz budowane są schrony przeciwlotnicze. Pod koniec wojny uciekający Niemcy zalali kopalnię ,ale nie zniszczyli sprzętu wydobywczego.
W roku 1947 Polacy wypompowują wodę z wyrobiska i uruchamiają wydobycie.W zakładzie znajdowały się dwa szyby kopalniane, cztery parowozownie, cztery silosy na wapno i dwa piece. Dodatkowo znajdowało się tutaj laboratorium. Wyprodukowane surowce transportowano koleją do Rokity. Zakład działa do 1968 roku ,kiedy to zostaje zamknięty ,a tereny wyrobisk zalane wodą. Na terenie urobisk powstają trzy jeziora.
W budynkach po kopalni zostaje uruchomiona produkcja żelazek i grzejników szczecińskiej "Selfy". W roku 1990 zaprzestano tam produkcji i zlikwidowano filę.
W pobliżu wsi znajdują się ruiny wiatraka holenderskiego z 3 ćw. XIX w.
Ruiny wiatraka,fot.Wojciech Janda
Mapa Czarnogłowia przed 1945 rokiem
Źródła:wikipedia,własne,"Zachodniopomorskie legendy i dzieje" Wrzesław Mechło
Autor:Wojciech Janda
Komentarze
Zapraszamy ! Uratujmy to co nie zapisane , zasłyszane , przekazywane przez dziadków. Historia , zwłaszcza ta "niepisana" tak łatwo się zaciera....
Wszystkie materiały , artykuły nadesłane przez Państwa na e-pocztę Naszego biura , za zgodą autorów opublikujemy na naszej stronie opatrzone podpisem ich twórców .
Pozdrawiam.
Krzysztof Kołtun
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.