Wierzbięcin ( do 1945 Farbezin )
Wieś jest położona 8 km na południowy-wschód od Nowogardu.
Wieś zlokalizowana została na terenach osadniczych z epoki neolitu. Mapy z końca XVIII w. prezentują dużą wieś z 32 zagrodami, kościołem, 2 folwarkami , karczmą, młynem wodnym. W XIX w. powstaje tu duża gorzelnia. Plan wsi Wierzbięcin został skomponowany jako dwuosiowa wielodrożnica, w swojej formie zawierająca starszą część wsi placowej i nowszą – rzędownicy, gdzie po zewnętrznej stronie dróg stoją dwa rzędy zagród. Na styku części starszej i nowszej zlokalizowano świątynny plac. Tereny przykościelne, podobnie jak we wcześniej opisanych wsiach, mieściły małe nekropolie, obrysowane ogrodzeniem. Od XIV w. Wierzbięcin wchodził w skład rozległych dóbr należących do rodu von Dewitz. W 1820 r. wybudowano we wsi ryglowy dwór, który zastąpiony został później pałacem. W XIX w. część rycerska majątku liczyła 700 ha, część chłopska 530 ha. We wsi mieszkało wówczas 400 osób.
Kościół we wsi wybudowano w 1567 r. Zakłada się, że był to pierwszy kościół. Nie ma bowiem żadnej wzmianki mówiącej o wcześniejszej świątyni. Znamy wezwanie tego kościoła - patronką była św. Anna. Jak wyglądał ten kościół, w jakiej konstrukcji był wzniesiony, dlaczego podjęto jego rozbiórkę w 1737 r., nie wiemy. Wiadomo jednak, że jeszcze 21 czerwca 1737 r. zaczęto wznosić nową świątynię i w tymże roku ją ukończono. 16 listopada poświęcił ją pastor Schmidt. Budowa kosztowała 240 talarów, środki pochodziły ze składek chłopów i rzemieślników, można też przypuszczać, że von Dewitzowie (jako kolatorzy kościoła) mieli też swój finansowy udział.
Światynię ryglową wzniósł cieśla Jan Bachus i murarz Krzysztof Franke z Reska. Prace stolarskie (stalle, okna) wykonali rzemieślnicy z Dobrej.
Bryłę kościoła wzniesiono w 1737 roku, natomiast wieżę kościelną w 1759 roku. Został on zbudowany w stylu ryglowym z drewna modrzewiowego. Kościół został gruntownie odremontowany w połowie lat 90-tych XX wieku. Kościół został wpisany do rejestru zabytków –nr rej. A-1164 z 21.05.1990 r.
We wsi znajdują się ruiny pałacu . Został on wybudowany w latach 1873 – 1876 dla Gustawa Wilhelma von Dewitza. Charakteryzuje się prostopadłościenną bryłą z ryzalitem od strony południowej i wieżą po stronie północnej. Wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Jest budowlą dwukondygnacyjną . Od początku istnienia, pałac należał do znanego rodu pomorskiego von Dewitz. Największy rozkwit majątek przeżywał na przełomie XIX i XX wieku. Do 1945 r. pozostawał w posiadaniu Dewitzów- ostatnim właścicielem był kapitan Henryk von Dewitz. Po 1945 r. na bazie przejętego majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 90. zaczęły gospodarzyć w nim spółki prywatne.
Pałac w Wierzbięcinie 2012 rok,fot.Wojciech Janda
Park przypałacowy położony jest po południowej stronie dziedzińca folwarcznego, założony prawdopodobnie w okresie budowy pałacu w XIX w. Później przybrał cechy parku naturalistycznego.
Obiekt podlega ochronie prawnej.
W roku 2006 Wierzbięcin liczył 564 mieszkańców.
Mapa Wierzbięcina przed 1945 rokiem
Źródło: wikipedia, Sakralna Architektura ryglowa na wsi zachodniopomorskiej –H.Rutyna, własne
Autor: Wojciech Janda