Drukuj

Lapidarium Święta

Jednym z celów Stowarzyszenia zapisanym w statucie jest dbałość o zapomniane miejsca pochówku. W związku z tym, jak już we wcześniejszych artykułach pisaliśmy  odnowiliśmy pomniki w Goleniowie.

Kolejnym Naszym projektem jest Lapidarium – poświęcone mieszkańcom nieistniejących wiosek nad Odrą: Raduń, Jedliny, Inoujście ,Kiełpnica – ( niem. Schwabach, Ihnamunde, Wolfhorst, Schwakenheim).

Pierwotnie planowaliśmy zrobienie lapidarium na jednym z byłych cmentarzy w byłej miejscowości Raduń (Schwabach). Oczywiście jak to bywa w takich przypadkach całą operację poprzedziła wymiana pism między Stowarzyszeniem ,a Burmistrzem Miasta Goleniów i Agencją Nieruchomości Rolnych w Szczecinie do których to należy ziemia na której leżały nieistniejące miejscowości.

Po ustaleniach ANR zgodziła się oddać teren cmentarza w Raduni ,bezpłatnie dla miasta. Niestety Burmistrz nie zgodził się na takie rozwiązanie. Kolejnym miejscem które wskazaliśmy pod lapidarium ,było miejsce gdzie przed wojną stał kościół w miejscowości Święta. I tutaj również powtórzyła się ta sama sytuacja.

W zamian Burmistrz wskazał nam miejsce na cmentarzu w Świętej ,gdzie możemy zrobić lapidarium.

Całą akcję przenoszenia nagrobków i innych pozostałości po cmentarzach postanowiliśmy podzielić na trzy etapy.

W pierwszym etapie w dniu 27.04.2013 r. przewieźliśmy nagrobki z miejscowości Raduń, Jedliny i Kiełpnica.W akcji brali udział członkowie stowarzyszenia : Kronia,Nomad,Butek,Wojtek,Wietrzyk,Apofis i Leszczu  oraz nie zrzeszeni pasjonaci historii Nikilauda i Grzybek

 

Drugim krokiem było przewiezienie w dniu 04.05.2013 r. pozostałości nagrobków z miejscowości Inoujście. Ze względu na trudno dostępny teren ,jeden z członków stowarzyszenia udostępnił swój samochód terenowy-za co dziękujemy. W akcji uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Butek,Wietrzyk,Leszczu,Mirek i Wojtek.

Teraz został nam ostatni etap ustawienia wszystkiego na miejscu, postawienie tablicy i uporządkowanie terenu. Obecnie jest przygotowywana tablica pamiątkowa ,która zostanie wykonana w dwóch językach –polskim i niemieckim.

O zakończeniu prac poinformujemy osobnym newsem.

 Autor: Wojciech Janda

Dodaj komentarz


Statystyki

Dziś61
Wczoraj67
Bieżący tydzień265
Bieżący miesiąc2661
Ogólnie141894

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.