Drukuj

"Na ratunek cmentarzom" - Tarnówko- 18.04.2015

Jednym z celów statutowych Naszego Stowarzyszenia jest dbałość o stare poniemieckie cmentarze. Tym razem obraliśmy na cel strasznie zarośnięty i zaśmiecony , były cmentarz ewangelicki w miejscowości Tarnówko umiejscowiony w samym centrum wioski.

                  Przed i po ..... fot.Roch

Prace związane z porządkowaniem podzieliliśmy na dwie części, ponieważ ilość krzewów i drzewek nie była możliwa do wycięcia w jeden dzień. Pierwszy raz stawiliśmy się na miejscu 11.04 2015 w sile 10 członków Stowarzyszenia. W tym dniu wycięliśmy około 70 % krzaków, co zajęło nam pełne 8 godzin intensywnej pracy. Swoimi działaniami wzbudziliśmy zainteresowanie mieszkańców, co zaowocowało rozmową z Panią Sołtys ( wybrana dwa dni wcześniej) Justyną Marciniak.

Z Panią Sołtys ustaliliśmy, iż za tydzień wspólnie z Nami będą również pomagać przy porządkowaniu cmentarza mieszkańcy wsi. W dniu 18.04.2015 o godzinie 9 rano pod cmentarzem czekała już spora grupa mieszkańców wraz z Panią Sołtys. Ilość chętnych do pomocy mieszkańców była dla Nas miłym zaskoczeniem. Z tak wielkim odzewem jeszcze nie spotkaliśmy się w żadnej z miejscowości, w których rewitalizowaliśmy cmentarze, co zasługuje na najwyższy szacunek i ukłon w stronę Pani Sołtys , że zdołała w tak krótkim czasie swojej kadencji zmobilizować tylu mieszkańców. W czasie przerw mieszkańcy serwowali przepyszne ciasto oraz kawę - za co bardzo dziękujemy.

Wspólnymi siłami dokończyliśmy sprzątanie cmentarza. Mieszkańcy wycięli i wynieśli z cmentarza wszystkie krzaki, drzewka i śmieci, a Nasze Stowrzyszenia zajęło się odszukiwaniem, oczyszczaniem i stawianiem ocalałych nagrobków, postumentów i krzyży. W trakcie prac poszukiwawczych udało się odnaleźć 40 sztuk całych nagrobków, krzyży i postumentów.  Zaskoczyła nas tak duża ilość, a zarazem ucieszyła, że nie wszystko na przestrzeni 70-ciu lat zostało zniszczone.

W najbliższych tygodniach na cmentarzu stanie tablica informacyjna, na której znajdzie się rys historyczny wsi, stare zdjęcia wraz z mapą z przed 1945 roku. Będzie to taka sama w wyglądzie tablica, jaką Nasze Stowarzyszenie postawiło w Świętoszewie. Chcielibyśmy żeby w każdej wsi naszego powiatu stanęły takie tablice, co na pewno podniosło by świadomość historyczną mieszkańców o swoim miejscu zamieszkania.

Podjęliśmy również próbę ratowania znajdującej się na terenie cmentarza ocalałej wieży kościoła. Zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, fakt poważnych uszkodzeń dachu i prośbę o natychmiastową naprawę.  Po Naszej interwenci otrzymaliśmy odpowiedź, iż w najbliższych dniach w Tarnówku ma  zjawić się inspektor z WKZ, który oceni zniszczenia oraz wskaże Starostwu, co należy zrobić żeby zabezpieczyć wieżę. Najgorsze jest tylko to, iż Starosta nie musi wcale się na naprawę zgodzić. Ale nie ma, co wpadać w pesymizm i pozostaje mieć nadzieję, że sprawy potoczą się po Naszej myśli. Oczywiście ,  sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

                                                      fot. Lidia Kołtun i Roch

 

Autor: Wojciech Janda

Komentarze   

 
+2 #2 RE: "Na ratunek cmentarzom" - Tarnówko- 18.04.2015Justyna 2015-04-23 21:09
Chylę czoła dla chęci pracy członków stowarzyszenia i zaangażowanie w to co robią!!! Oby takich ludzi było więcej!!! To coś pięknego móc podziwiać namacalne relikty przeszłości, które kryła ziemia!!! Mieszkańcy Tarnówka dziękują za "bodziec" do pracy!!! Pozdrawiam serdecznie:)
Cytować
 
 
+2 #1 COMMENT_TITLE_R E "Na ratunek cmentarzom" - Tarnówko- 18.04.2015Kugel 2015-04-21 23:14
Nasza inicjatywa , ale wspaniałe zachowanie mieszkańców .
Dziękujemy ! :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Statystyki

Dziś85
Wczoraj124
Bieżący tydzień670
Bieżący miesiąc461
Ogólnie136257

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.