Ocalić od zapomnienia - Bodzęcin 29.09.2018
Zgodnie z zapowiedzią dziś wspólnie z mieszkańcami wsi Bodzęcin prowadziliśmy prace na cmentarzu przykościelnym mające na celu stworzenie lapidarium. Udało nam się wykonać zadanie w 100%.
Zgodnie z zapowiedzią dziś wspólnie z mieszkańcami wsi Bodzęcin prowadziliśmy prace na cmentarzu przykościelnym mające na celu stworzenie lapidarium. Udało nam się wykonać zadanie w 100%.
W dniu 11.06. 2018 roku minęła 76 rocznica śmierci francuskiego jeńca wojennego Andre Debacker , który został pochowany na cmentarzu przykościelnym w Borzysławcu.
Udało nam się w końcu do końca rozwiązać zagadkę śmierci Andre oraz dotarliśmy do jego rodziny ,a dokładnie do jego siostrzeńca - Pana Andre Dehaene ,który imię otrzymał na pamiątkę po wujku. Ale od początku powtórzę całą historię Andre ,tym razem udokumentowaną sporą ilością zdjęć ,które otrzymaliśmy od jego siostrzeńca.
fot.Andre Debacker
Tematem opracowania będą trzy wyspy: Dębina, Czarnołęka i Radolin, które administracyjnie wchodzą w skład miasta Szczecin. Piękno tego kawałka dzikiego lądu oddzielającego nurt Odry Zachodniej od jeziora Dąbie pobudziła ciekawość na tyle, aby napisać kilka zdań na jego temat.
Jest takie miejsce koło Goleniowa, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Miejsce będące ewenementem na skalę krajową i prawdziwą perełką dla miłośników historii. Niestety jest mało znane i rzadko odwiedzane- dotąd zapomniane i zaniedbane. Jednak członkowie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” postawili sobie za cel udostępnić turystycznie to miejsce, uporządkować je i umieścić na mapach wędrówek pasjonatów historii.
fot.Małgorzata Wojciechowska
No i ostatnia nasz duża akcja tego roku za nami :)
Dziś członkowie stowarzyszenia wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Przybiernowie oraz mieszkańcami wsi Dzisna porządkowaliśmy ewangelicki cmentarz z przełomu XIX /XX wieku.
Zgodnie z zapowiedzią, dziś pojawiliśmy się na byłym ewangelickim cmentarzu w miejscowości Żółwia Błoć (do 1945 roku Barfussdorf). Wraz z nami kolejny raz pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Prywatnych "Szkolna 13" w Goleniowie pod opieką Pań: Joanna Cudziło i Małgorzata Grzelak.
Fot.Wojciech Janda, na tablicy tekst : "Którzy we łzach sieją, żąć będą w radości" (Ps 126, 5). [Ci, którzy sieją ze łzami, będą radować się z radości] - tłumaczenie Pan Adam Stachowiak.
Od września nasze stowarzyszenie rozpoczęło prace porządkowe oraz rekonstrukcyjne na terenie umocnień obrony przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej. Znajdują się one na północ od Świętej (miejscowość w zachodniopomorskim,gmina Goleniów).
Wojcieszyn (do 1945 roku Eberstein) , niewielka, urocza wieś w gminie Nowogard, kryła na swoim cmentarzu prawdziwą perełkę- pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy polegli podczas I wojny światowej.
Pomnik przeleżał w ziemi kilkadziesiąt lat, na szczęście zachowała się pamięć o nim i dzięki temu
„Biały Grosz” wraz z mieszkańcami wsi pomógł mu ponownie stanąć na cmentarzu.
Zarośnięty i zapomniany, przez lata plądrowany i niszczony – taki do niedawna był cmentarz w Widzieńsku. Jednakże w ostatnim czasie to się zmieniło. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza.
Najbardziej znanym z dąbskich wraków, o których krążą legendy ograniczone jedynie poziomem wyobraźni „opowiadacza”, jest osiadły na mieliźnie jeziora Dąbie, w miejscu zwanym Ińskim Nurtem, niewielki tankowiec zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej z siatkobetonu na potrzeby transportu paliwa z fabryki benzyny syntetycznej w Policach (Hydrierwerke Politz) - Ulrich Finsterwalder.