Drukuj

Zagadka Andre w końcu rozwiązana

W dniu 11.06. 2018 roku minęła 76 rocznica śmierci francuskiego jeńca wojennego Andre Debacker , który został pochowany na cmentarzu przykościelnym w Borzysławcu.

Udało nam się w końcu do końca rozwiązać zagadkę śmierci Andre oraz dotarliśmy do jego rodziny ,a dokładnie do jego siostrzeńca - Pana Andre Dehaene ,który imię otrzymał na pamiątkę po wujku. Ale od początku powtórzę całą historię Andre ,tym razem udokumentowaną sporą ilością zdjęć ,które otrzymaliśmy od jego siostrzeńca.

                                                   fot.Andre Debacker

Drukuj

Trzy wyspy - Dębina, Czarnołęka, Radolin

Tematem opracowania będą trzy wyspy: Dębina, Czarnołęka i Radolin, które administracyjnie wchodzą w skład miasta Szczecin. Piękno tego kawałka dzikiego lądu oddzielającego nurt Odry Zachodniej od jeziora Dąbie pobudziła ciekawość na tyle, aby napisać kilka zdań na jego temat.

 

 

Drukuj

Zapomniane umocnienia

Jest takie miejsce koło Goleniowa, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Miejsce będące ewenementem na skalę krajową i prawdziwą perełką dla miłośników historii. Niestety jest mało znane i rzadko odwiedzane- dotąd zapomniane i zaniedbane. Jednak członkowie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” postawili sobie za cel udostępnić turystycznie to miejsce, uporządkować je i umieścić na mapach wędrówek pasjonatów historii.

 fot.Małgorzata Wojciechowska

Drukuj

Ocalić od zapomnienia - Żółwia Błoć- 28.10.2017

Zgodnie z zapowiedzią, dziś pojawiliśmy się na byłym ewangelickim cmentarzu w miejscowości Żółwia Błoć (do 1945 roku Barfussdorf). Wraz z nami kolejny raz pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Prywatnych "Szkolna 13" w Goleniowie pod opieką Pań: Joanna Cudziło i Małgorzata Grzelak. 

Fot.Wojciech Janda, na tablicy tekst : "Którzy we łzach sieją, żąć będą w radości" (Ps 126, 5). [Ci, którzy sieją ze łzami, będą radować się z radości] -                                                                      tłumaczenie Pan Adam Stachowiak.

Drukuj

Ocalić od zapomnienia - Wojcieszyn 23.09.2017

Wojcieszyn (do 1945 roku Eberstein) , niewielka, urocza wieś w gminie Nowogard, kryła na swoim cmentarzu prawdziwą perełkę- pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy polegli podczas I wojny światowej.
Pomnik przeleżał w ziemi kilkadziesiąt lat, na szczęście zachowała się pamięć o nim i dzięki temu
„Biały Grosz” wraz z mieszkańcami wsi pomógł mu ponownie stanąć na cmentarzu.

Drukuj

Betonowa zagadka

Najbardziej znanym z dąbskich wraków, o których krążą legendy ograniczone jedynie poziomem wyobraźni „opowiadacza”, jest osiadły na mieliźnie jeziora Dąbie, w miejscu zwanym Ińskim Nurtem,  niewielki tankowiec zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej z siatkobetonu na potrzeby transportu  paliwa z fabryki benzyny syntetycznej w Policach (Hydrierwerke Politz) - Ulrich Finsterwalder.

Statystyki

Dziś72
Wczoraj103
Bieżący tydzień714
Bieżący miesiąc175
Ogólnie181200

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Szybki kontakt

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej " Biały Grosz" 

Numer KRS - 628718

NIP  856-185-49-10

Regon - 364976503

Konto: Bank Pekao S.A. 19 1240 3839 1111 0010 6922 7270

e-mail: